ابهامات در بخشنامه ها

از آخرین پستی که گذاشتم دو ماهی میگذره که مهمترین دلیل آن راه اندازی دبیرخانه ورزش دانشگاه های استان فارس و برگزاری اولین دوره جشنواره ورزش های همگانی دانشگاه های استان فارس بود. حدودا از اسفند ماه ۹۷ تا الان درگیر این موضوع بودم. حجم کار اصلا قابل مقایسه با رویداد هایی مثل المپیاد فرهنگی ورزشی (چهاردهم)که بزرگ ترین رویداد ورزش (دانشجویی) ملی محسوب می شود، نبود اما مثل همیشه راه اندازی یک واحد جدید و برگزاری رویداد هایی که برای اولین بار برگزار می شوند سختی های خودش را دارد.  این کار را در کنار آقای دکتر دریانوش ، دبیر دبیرخانه و آقای صالحی ، کارشناس ورزش دانشگاه های استان فارس و کارشناسان بخش های دیگر، جلو بردیم .

با وجود برخی سختی ها کار را به سرانجام رساندیم اما سه موضوع ، لااقل برای من که هنوز تجربه اجرایی زیادی ندارم و هنوز آشنایی زیادی از سطح عملکرد واحد های مختلف ورزش کشور ندارم تعجب آور بود. سعی میکنم  هر مورد را در یک پست جداگانه تا حدودی کامل توضیح دهم.

  1. دقیق نبودن برخی از بخشنامه ها : برخی از بخشنامه ها اساسا جنبه عملیاتی ندارند یعنی متن بند های آن کلی بوده و می توان تفسیر های متعددی را از آن داشت و این موضوع در زمان های مختلف برگزاری رویداد همه را دچار سردرگمی و اتلاف وقت میکند. جدای از این موضوع برخی از متون یک اصلی را بیان میکند اما در آن بخشنامه چیزی از راه حل و یا پروتکل به منظور اجرای این اصل بیان نمیکند. در برخی موارد هم دیده می شود متون کاملا کپی شده از بخشنامه ها و دستور العمل های رویداد های قدیمی هست که عدم بروز رسانی آن کاملا مشهود بوده و این موضوع هم در برخی موارد باعث سردرگمی می شود. با وجود اینکه در قوانین فنی برگزاری مسابقات هر رشته ورزشی هم دچار چنین مشکلاتی هستیم اما در این نوشته کاری به این مورد ندارم.

مثلا در دستورالعمل برگزاری مسابقات ورزشهای همگانی که روح این دستور العمل ایجاد فرصتی برای مشارکت دانشجویانی که در مسابقات قهرمانی شرکت نداشته اند و از بعد عملکرد در سطح متوسط به پایین  هستند ، بندی با هدف ممانعت از ورزشکاران دارای سابقه حضور در ورزش های قهرمانی آورده شده با این شکل که ” به منظور ایجاد فرصت برابر به عموم دانشجویان این رویداد با حضور دانشجویان غیر تربیت بدنی و به غیر از دانشجویان شرکت کننده در مسابقات قهرمانی (منطقه ، سراسری و المپیادهای ورزشی ) برگزار خواهد شد ” 

ممانعت از حضور دانشجویان تربیت بدنی بعدا برداشته شد اما اگر دقیق تر به متن ممانعت از ورزشکاران دارای سابقه حضور در مسابقات قهرمانی نگاه کنیم ، ابهاماتی شکل خواهند گرفت . به عنوان مثال :

الف : در متن چیزی از دانشجویان دارای سابقه حضور در مسابقات غیر دانشجویی قهرمانی گفته نشده این در حالی هست که ممکن است فرد در مسابقات دانشجویی به هر دلیلی فرصت شرکت نداشته اما در مسابقات غیر دانشجویی در لیگ های مختلف شهرستان ، استان و یا کشوری بازی کرده باشد و از سطح عملکردی بالایی برخوردار باشد . حضور این چنین افرادی درمقابل افراد دارای عملکرد متوسط به پایین و بخصوص در رشته های مهارتی از جمله والیبال ۴ نفره ، بسکتبال ۳ نفره و فوتبال ( گل کوچک ) غیر منصفانه و خلاف روح برگزاری این مسابقات می باشد و جالب تر اینکه  نظر کارشناسان اداره کل هم در صحبت ها و استعلام های شفاهی ، ممانعت از ورود این افراد می باشد.

ب : کمیته پذیرش در هنگام ثبت نام چگونه می تواند این بند را اجرا کند و از حضور این افراد جلوگیری کند ؟

مسابقات دانشجویی سراسری ، منطقه و المپیاد ها توسط مراکز دانشگاهی تحت نظارت اداره کل تربیت بدنی وزارت علوم برگزار می شود و عملا دبیرخانه بانک اطلاعاتی از سوابق ورزش دانشجویی افراد ندارد .

مسابقات غیر دانشجویی هم که توسط هیات هایی شهرستان ، استان و فدراسیون هر رشته برگزار می شود که باز هم دبیرخانه عملا بانک اطلاعاتی از سوابق ورزشی افراد هنگام ثبت نام ندارد .

این موارد را اگر بگذاریم در کنار این حقیقت که اساسا هنوز بانک اطلاعاتی جامع و قابل استنادی را خود اداره کل و حتی فدراسیون ها و هیات ها ندارند مشکل بیشتر نیز خواهد شد .

ج : در این بند نامی از دوره ی زمانی خاصی آورده نشده که مثلا از سال فلان به بعد ممانعت وجود دارد و قبل از آن ممانعتی وجود ندارد. اساسا به خاطر روح برگزاری این مسابقات نیازی به ذکر همچنین بندی نیست اما سوال این است که هیات های ورزشی ما چگونه از سوابق ورزشی سالیان گذشته تعداد زیادی از افراد مطلع شوند در حالی که بانک اطلاعاتی مدونی در خیلی از هیات ها وجود ندارد. به همین دلیل دبیرخانه فارس به دلیل قابلیت اجرایی پیدا کردن این استعلام ها با تایید اداره کل سال ۹۷ و ۹۸ را شرط قرار داد تا امکان بررسی برای هیات ها وجود داشته باشد.

د : اساسا کمیته پذیرش تا زمان ثبت نام از اسامی افراد اطلاعی ندارد تا بتواند قبل از شروع بازی ها استعلام انجام دهد و از بازی این افراد جلوگیری کند و با توجه به زمان بر بودن فرآیند استعلام این تعداد ورزشکار ، نتیجه زمانی مشخص می شود که رقابت ها پایان یافته است و دبیرخانه در این زمان کاری جز حذف تیم  ، هم به دلیل قانون ذکر شده در دستورالعمل برگزاری و هم اخلاقی ندارد.

ه : سوال بعدی دقت در پاسخ استعلام توسط هیات ها می باشد. آیا هیات های استانی اساسا وظیفه ای برای پاسخگویی به دبیرخانه دارند ؟ آیا بین فدراسیون ها و اداره کل در این مورد تفاهم نامه همکاری وجود دارد که هیات هارا ملزم به پاسخگویی کند؟ آیا هیات ها از بانک اطلاعاتی و نیروی انسانی برای انجام این استعلام آن هم برای تعداد زیادی ورزشکار برخوردار است؟ در جشنواره استان فارس با وجود همه ی موارد گفته شده شاهد همکاری بین هیات های استانی و دبیرخانه استان بودیم.

همینطور که می بینیم تفسیر واحدی از این بند ممانعت از شرکت ورزشکاران دارای سابقه حضور در مسابقات قهرمانی وجود ندارد و راه حل عملیاتی مشخصی هم ذکر نشده است.

 

 

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *