به کجا دانشگاه می گویند و به چه تعداد از این مراکز نیاز وجود دارد؟!

یکی دو ماهی هست که ابلاغیه ای از اداره کل تربیت بدنی وزارت علوم  با هدف تشکیل دبیرخانه ورزش دانشگاه های استان به برخی از دانشگاه های جامع ارسال شده است که  منظور از دانشگاه های استان همان موسسات غیر انتفاعی، دانشگاه فرهنگیان، دانشگاه جامع علمی کاربردی، دانشگاه پیام نور، دانشگاه فنی و حرفه ای و دانشگاه های دولتی دیگر، می باشد.

در این پست کاری با این ابلاغیه و دستورالعمل ها ندارم اما یک جدولی در دستور العمل برگزاری مسابقات همگانی وجود داشت که جالب توجه هست. این جدول نشان دهنده ترکیب دانشگاه ها و مراکز بخش های آموزش عالی در استان های کشور است. لازم به ذکر است که در این مسابقات دانشگاه های علوم پزشکی و واحد های مختلف دانشگاه  آزاد شرکت ندارند، در نتیجه تعداد این مراکز دانشگاهی در این جدول محاسبه نشده است.

 

وقتی به تعداد این مراکز آموزشی در هر استان و مجموع آن در کشور نگاه میکنم، دو سوال برایم ایجاد می شود که لااقل من که دانشگاه های برتر جهان را از نزدیک ندیده ام، قاعدتا پاسخی برای آن ندارم.

  1. تعریف صحیح “دانشگاه، دانشکده و یا بخش” چیست؟ یعنی باید چه ویژگی هایی داشته باشند که به آنها بتوانیم بگوییم “دانشگاه، دانشکده و یا بخش” ؟
  2. در کشور به چه تعداد از این مراکز، نیاز وجود دارد؟

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *