به کجا دانشگاه می گویند و به چند تا اینها لازم داریم ؟!

یکی دو ماهی هست که ابلاغیه ای از اداره کل تربیت بدنی وزارت علوم  با هدف تشکیل دبیرخانه ورزش دانشگاه های استان به برخی از دانشگاه های جامع ارسال شده است که  منظور از دانشگاه های استان همان موسسات غیر انتفاعی ، دانشگاه فرهنگیان ، دانشگاه جامع علمی کاربردی ، دانشگاه پیام نور ، دانشگاه فنی و حرفه ای و دانشگاه های دولتی دیگر.

در این پست کاری با این ابلاغیه و دستورالعمل ها ندارم اما یک جدولی در دستور العمل برگزاری مسابقات همگانی وجود داشت که جالب توجه بود.

این جدول نشان دهنده ترکیب دانشگاه ها و مراکز بخش های آموزش عالی در استان های کشور هست . لازم به ذکر هست چونکه در این مسابقات دانشگاه های علوم پزشکی و واحد های مختلف دانشگاه  آزاد شرکت ندارند ، در نتیجه این دانشگاه ها در این جدول محاسبه نشده اند .

 

وقتی به تعداد این مراکز آموزشی در هر استان و مجموع آن در کشور نگاه کردم دو سوال برام ایجاد شد که لااقل من و امثال من که دانشگاه های برتر جهان را از نزدیک ندیدیم قاعدتا پاسخی برای آن نخواهیم داشت .

  1. واقعا به چی و کجا میگویند دانشگاه ، دانشکده و یا بخش ؟ باید چه ویژگی هایی داشته باشند که به آنها بتوانیم بگوییم دانشگاه ، دانشکده و یا بخش ؟
  2. حالا چند تا از این دانشگاه هایی که ویژگی هایشان را در سوال بالا باید تعریف کنیم ، در کشور لازم داریم؟

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *